Δελτίο Τύπου 11-2017

                                            ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ

ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  ΕΛΛΑΔΟΣ  (Ο.Σ.Τ.Ο.Ε.)

 

GREEK FEDERATION OF BANK PENSIONERS ASSOCIATIONS (O.S.T.O.E.)

Μέλος της Ανώτατης Γενικής Συνομοσπονδίας Συνταξιούχων Ελλάδος (Α.Γ.Σ.Σ.Ε.)

Μέλος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Συνταξιούχων & Ηλικιωμένων (F.E.R.P.A.)

Οδός Πανεπιστημίου,  αρ. 34,  Τ.Κ. 10679,  ΑΘΗΝΑ

 

e-mail :  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                                                                                        site :   www.ostoe.gr

 

Tel. +302103617880,  +302103613680,  Fax +302103617882

 

ΑΡΙΘ.  ΠΡΩΤ.:994                                                                               ΑΘΗΝΑ   23 11. 2017

 

ΔΕΛΤΙΟ   ΤΥΠΟΥ-ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ Ο.Σ.Τ.Ο.Ε. ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2017

 

 

Τα αποτελέσματα των    Αρχαιρεσιών   της  Ο.Σ.Τ.Ο.Ε.   που διεξήχθησαν  στις   15  Νοεμβρίου  2017 (36ο  Εκλογοαπολογιστικό  Συνέδριο)   έχουν ως  εξής :

 

Εγγεγραμμένοι :       129                            Έγκυρα : 101

Ψήφισαν :                 105                            Άκυρα   :      2

Φάκελοι :                  105                            Λευκά    :      2

 

Στο Μητρώο της Ο.Σ.Τ.Ο.Ε. είναι εγγεγραμμένοι δεκατρείς (13) Σύλλογοι-μέλη. Οι ταμιακά εντάξει και συνεπώς έχοντες το δικαίωμα συμμετοχής (Σύμφωνα με τον Νόμο και το ισχύον Καταστατικό) είναι εννέα  (9) Σύλλογοι-μέλη. Συγκεκριμένα οι εγγεγραμμένοι και οι ψηφίσαντες κατά Τράπεζα είναι οι ακόλουθοι:

 

 

Εγγεγραμμένοι

Ψήφισαν

Τράπεζα Ελλάδος

45

34

Αγροτική Τράπεζα

35

35

APLHA BANK

28

15

Ε.Τ.Β.Α.

8

8

Κτηματική Τράπεζα

5

5

AMERICAN EXPRESS BANK

1

 

1

Τράπεζα Αττικής

3

3

ΕΘΝΟΚΑΡΤΑ

3

3

ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΘΗΝΩΝ EUROBANK ERGASIAS

1

1

ΣΥΝΟΛΟ

129

105

 

Στις εκλογές συμμετείχε το ψηφοδέλτιο  «ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΝΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ» στο οποίο συμμετείχαν το σύνολο των υποψηφιοτήτων των εχόντων δικαίωμα ψήφου αντιπροσώπων των Συλλόγων-Μελών. Το ανωτέρω ψηφοδέλτιο έλαβε 101 ψήφους καταλαμβάνοντας το σύνολο (13) των εδρών του Δ.Σ.  Μετά την καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης που έλαβε ο κάθε υποψήφιος εκλέχθηκαν κατά σειρά πλειοψηφίας για το αντίστοιχο αξίωμα οι παρακάτω:

 

Σημείωση : Σε όλα τα αποτελέσματα όπου υπάρχει ισοψηφία η σειρά προέκυψε κατόπιν κλήρωσης από την Εφορευτική Επιτροπή.


                                   

Εκλέγονται :

 

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΝΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ

 

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

 

  1. ΚΛΗΤΟΡΑΚΗ ΠΟΥΛΙΑ – ΕΛΕΝΗ ( ΤτΕ)                                                         
  2. ΜΑΛΑΜΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΤΕ)                                    
  3. ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΤΕ)
  4. ΑΝΑΡΓΥΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ (ALPHA)                                                                    
  5. ΓΟΖΑΔΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΤτΕ)                                                
  6. ΒΟΥΤΥΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ (ALPHA)                                       
  7. ΚΟΥΡΚΟΥΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ  (ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ)                                                    
  8. ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (AMERICAN EXPRESS BANK)
  9. ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΤτΕ)
  10. ΜΥΛΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΤΕ)
  11. ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΕΤΒΑ)
  12. ΑΒΑΓΙΑΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΤτΕ) ***
  13. ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΤΕ)

 

*** Ο κ. ΑΒΑΓΙΑΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΤτΕ) υπέβαλε την παραίτησή του ως μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου και την θέση του κατέλαβε ο πρώτος στη σειρά  αναπληρωματικός κ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ALPHA)

                                               

 

ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

 

  1. ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΤτΕ)
  2. ΓΙΑΝΝΑΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΤΕ)
  3. ΠΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ (ΕΤΒΑ)

 

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ  Α Γ.Σ.Σ.Ε.**

 

 ** Καθώς ο αριθμός των υποψηφιοτήτων ισούται με τον αριθμό των αντιπροσώπων, που σύμφωνα με το καταστατικό της Ανωτάτης Γενικής Συνομοσπονδίας Συνταξιούχων Ελλάδος (Α.Γ.Σ.Σ.Ε.), εκλέγει η Ο.Σ.Τ.Ο.Ε.  εκλέγονται όλοι οι υποψήφιοι οι οποίοι κατά αλφαβητική σειρά είναι οι εξης:

 

  1. ΑΒΑΓΙΑΝΟΣ    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ                        (ΤτΕ)
  2. ΑΝΑΡΓΥΡΟΥ   ΚΩΝ/ΝΑ                               (ALPHA)
  3. ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗΣ    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                    (ΑΤΕ)
  4. ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ   ΓΕΩΡΓΙΟΣ                 (ΕΤΒΑ)
  5. ΒΟΥΤΥΡΑΣ   ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ                          (ALPHA)
  6. ΒΡΕΤΤΑ   ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ                                 (ΤτΕ)
  7. ΓΕΡΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ   ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ             (ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ)
  8. ΓΚΟΤΟΣΟΠΟΥΛΟΣ   ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                (ΤτΕ)
  9. ΔΑΣΚΑΛΟΣ   ΧΑΡΙΛΑΟΣ                              (ΤΡΑΠΕΖΑ  ΑΤΤΙΚΗΣ)
  10. ΔΟΥΛΚΑΡΙΔΗΣ   ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ                     (ΤτΕ)
  11. ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ   ΙΩΑΝΝΗΣ                             (ALPHA)
  12. ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ   ΙΩΑΝΝΗΣ                       (ΤτΕ)
  13. ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ   ΝΙΚΟΛΑΟΣ               (AMERICAN  EXPRESS  BANK)
  14. ΚΟΥΡΚΟΥΤΑΣ    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ                         (ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ)
  15. ΚΟΥΤΡΑΣ   ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                 (ΤτΕ)
  16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ    ΝΙΚΟΛΑΟΣ               (ΤτΕ)
  17. MAΛΑΜΗΣ    ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                ( ΑΤΕ)
  18. ΜΕΓΓΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                              (ALPHA)
  19. ΜΗΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ   ΙΩΑΝΝΗΣ                         (ΑΤΕ)
  20. ΜΥΛΩΝΑΣ   ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                  (ΑΤΕ)
  21. ΝΙΚΟΛΑΟΥ   ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ                               (ΑLPHA)
  22. ΡΑΛΛΙΔΗΣ    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ                            (ΤτΕ)
  23.  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ   ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                      (ΤτΕ)
  24. ΣΜΥΡΝΑΙΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                (ΤτΕ)
  25. ΣΥΝΟΔΙΝΟΥ ΠΑΝΑΓΟΥΛΑ (ΓΙΟΛΑΝΤΑ)           (ΕΤΒΑ)
  26. ΤΣΑΚΑΛΟΣ   ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                (ΤτΕ)

 

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017   μετά  από  πρόσκληση  της  πλειονοψηφήσασας  Συμβούλου  συναδέλφου   κας Ελένης Κλητοράκη-Πούλιας,  συνεδρίασαν στη έδρα της Ο.Σ.Τ.Ο.Ε. επί της οδού Πανεπιστημίου 34 & Ιπποκράτους 1 οι εκλεγμένοι  Σύμβουλοι και  συγκροτήθηκαν  σε Σώμα, σύμφωνα με τις προβλεπόμενες από το Καταστατικό διαδικασίες,  ως  εξής:

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:                                        ΚΛΗΤΟΡΑΚΗ-ΠΟΥΛΙΑ  ΕΛΕΝΗ    (ΤτΕ)

Α΄  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ:                         ΒΟΥΤΥΡΑΣ  ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ             (ALPHA)

Β΄  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ:                        ΜΑΛΑΜΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                    (ΑΤΕ)

ΓΕΝ.   ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ:                        ΜΥΛΩΝΑΣ   ΓΕΩΡΓΙΟΣ                  (ΑΤΕ)

ΑΝΑΠΛ. ΓΕΝ.  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ:          ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ        (ΤτΕ)

ΤΑΜΙΑΣ:                                            ΑΝΑΡΓΥΡΟΥ  ΚΩΝ/ΝΑ                  (ALPHA)

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΤΑΜΙΑΣ:                ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ   (ΕΤΒΑ)

ΕΦΟΡΟΣ:                                          ΚΟΥΡΚΟΥΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ              (ΕΚΤΕ)

ΓΡΑΜΜ. ΔΗΜ.  & ΔΙΕΘΝΩΝ

ΣΧΕΣΕΩΝ:               ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    (AMERICAN EXPRESS)

ΜΕΛΟΣ:                                            ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗΣ   ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ        (ΑΤΕ)

ΜΕΛΟΣ:                                            ΓΟΖΑΔΙΝΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ                    (ΤτΕ)

ΜΕΛΟΣ:                                            ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                    (ΑΤΕ)

ΜΕΛΟΣ:                                           ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ                   (ALPHA)

 

ΤΟ  ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ  ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

 

Το  Διοικητικό   Συμβούλιο   της   Ο.Σ.Τ.Ο.Ε.  εύχεται  ολόψυχα  σε  όλους  τους συναδέλφους Συνταξιούχους  και  στις  οικογένειές  τους  ΚΑΛΛΑ  ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ    &  ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ  Ο  ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ   ΧΡΟΝΟΣ !!!       

 

Σημείωση: Συνάδελφοι σας υπενθυμίζουμε ότι τα γραφεία της Ομοσπονδίας λειτουργούν  Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 09.00 π.μ. έως τις 14.00 μμ και είμαστε στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε τα θέματα που σας απασχολούν.